سیستم تشخیص متن از روی تصویر

سیستم تشخیص متن از روی تصویر

در حال حاضر ابزارها و نرم افزارهای زیادی بصورت آنلاین در دسترس هستند تا زندگی را برای بشر آسان تر سازند و یکی از آنها ابزار OCR است. OCR مخفف Optical Character Recognition است که حروف را در متن تشخیص می دهد. OCR با برنامه های مختلف در زندگی روزمره بسیار محبوب شده است اما ما به ندرت متوجه آن می شویم.

ابزار OCR برای تبدیل اسناد یا تصاویر اسکن شده به داده های قابل خواندن توسط ماشین قابل استفاده است. به طور پیش فرض، اسناد و تصاویراسکن شده توسط رایانه فقط به صورت نقطه های سیاه و سفید مشاهده می شود اما با ابزار OCR ، این متون به گونه ای مشاهده می شود که گویی در رایانه رمزگذاری شده است و به جای آن نقطه، حروف مشخص می شود که توسط ماشین قابل خواندن باشند. در ادامه به برخی کاربردهای ابزار OCR اشاره خواهیم کرد.

 

کپی و پیست اسناد

رایج ترین و شناخته شده ترین استفاده از ابزار OCR تبدیل فایل اسکن شده به داده دیجیتال قابل خواندن توسط ماشین است و به کاربران این امکان را می دهد که محتوا را به صورت متن در کلیپ بورد کپی و پیست کنند. اگر ابزار OCR نبود ، مواد چاپی که پشتیبان دیجیتالی ندارند ، باید رمزگذاری شوند و به طور مکرر در رایانه تایپ شوند. قبل از در دسترس بودن OCR، زمان و هزینه زیادی برای انجام همه این قبیل کارها صرف شد. البته، خطای انسانی نیز موضوع آزاردهنده ای بود زیرا تایپ مجدد باعث عدم دقت و خطاهای زیادی می شد.

 

اسکن کد کوپن

با حضور برنامه های تلفن همراه، امروزه بازرگانان همچنان به ارائه تبلیغاتی می پردازند که اغلب از ابزار OCR استفاده می شود. فرم های چاپی، کوپن های روزنامه و کارت های تمبر از قدیمی ترین ابزارهای تبلیغاتی گذشته هستند ، اما این روش های تبلیغاتی ساده همچنان با نسخه های دیجیتالی استفاده میشود. با استفاده از ابزار OCR ، می توان کدها را به کدهای قابل اسکن آماده برای موبایل، به صورت خودکار انجام داد. این شرکت ها تا حد زیادی توسط شرکت های مختلف در فعالیت های خود مورد استفاده و پیاده سازی قرار گرفته اند.

 

سیستم تشکیل پرونده

با استفاده از ابزار OCR، امروزه اسناد کاغذی کم کم در حال خارج شدن از سیستم پرونده ها هستند و به مرور پرونده ها به صورت دیجیتالی نگهداری می شوند. اسناد اسکن شده را می توان به راحتی به عنوان یک پرونده قابل خواندن توسط ماشین تبدیل کرد که میتوان هر یک از محتوای متن آن را از جمله نام ، کلمات کلیدی یا عبارات را جستجو کرد و بازیابی اطلاعات به آسانی صورت می گیرد. با محافظت از گذرواژه همچنین می توانید داده های محرمانه را از دسترس خارج کنید. تصور کنید که دفاتر قبل از به وجودآمدن ابزارOCRچگونه مدیریت می شدند؟ دفاتری که تعداد زیادی کابینت بایگانی داشت و برای نظم بخشیدن به امور، به ویژه شرکت های حقوقی ، به نیروی انسانی و فضای زیادی نیاز داشت.

 

استخراج خودکار داده

همراه با سیستم بایگانی ، ابزارهای OCR در از بین بردن رمزگذاری دستی و کاهش خطاهای ورود اطلاعات انسانی نیز کمک می کنند. شرکت های بزرگ یا کوچک از OCR برای ورود خودکار داده ها و البته مرتب سازی خودکار استفاده می کنند.

 

فروشگاه های سلف سرویس

مواد غذایی ، مراکز خرید ، فروشگاه ها ، فیلم ها و حتی دستگاه های فروش بلیط دارای OCR هستند. راحتی خرید و کسب اطلاعات از یک محصول فقط با استفاده از تلفن همراه و دستگاه OCR سریع تر و راحت تر است. راه آهن هند یکی از نمونه هایی است که دستگاه های فروش بلیط با OCR در آن موجود است. مشتریان فقط باید بلیط را از طریق برنامه تلفن همراه خریداری کنند ، برای اسکن از طریق راه آهن به یک کیوسک OCR بروند و دستگاه بلافاصله بلیط را چاپ می کند. از زمان در دسترس بودن این سیستم ، دیگر خطوط صف طولانی برای دریافت بلیط وجود ندارد.

 

استخراج از تصاویر

متن را از طریق عکس و تصاویر در یک لحظه کپی کنید. هنگامی که تصویر خود را از طریق ابزار OCR تبدیل کردید ، می توانید همه مطالب را مانند یک سند قابل خواندن توسط ماشین کپی و جستجو کنید.

 

تبدیل پیام های دست نویس ، کتاب های قدیمی ، نسخه های خطی ، یادداشت های مکتوب

موزه ها و کتابخانه ها در گذشته برای حفظ مطالبی که نیاز به بازخوانی توسط مردم دارد، زمان زیادی را صرف می کردند. اکنون با استفاده از فناوری OCR ، کتاب های قدیمی ، نسخه های خطی ، یادداشت ها و حتی پیام های نوشتاری اکنون می توانند از طریق اینترنت در دسترس و قابل جستجو باشند. با این ابزار محتوای داده های تاریخی قابل نمایش می شود و بدون نگرانی از دست دادن چنین اسناد مهم  به دلیل استفاده نامناسب به طور گسترده در دسترس باشد.

 

کمک به نابینایان

آیا تا به حال فکر کرده اید که افراد کم بینا چگونه می توانند بخوانند و چگونه می توانند دریک دفتر کار کنند؟ به لطف این فناوری ، به این دسته از افراد این فرصت داده می شود تا با کمک برنامه های تبدیل متن به گفتار و فناوری OCR در یک دفتر کار کنند و بتوانند اسناد را بخوانند.

ارسال دیدگاه

کد امنیتی